Kasvava Kuu vägi

Öösel vastu laupäeva 28.10.2017 kl 01:22 jõuab Kuu viimasesse, täiskuu eelsesse faasi. See on hetk, kus on võimalik võimendada väge,  vabanedes seni sügaval peidus olnud piirangutest Kuutempli teenistuse - vabastava kaugseansi käigus.
Kasvava Kuu teenistuse, nagu ka eelmise, Kuuloometeenistuse dünaamika ja kestvuse määravad osalejate vajadused ja taotlused, kuid teenistuste intensiivus ja sügavus saab võimalikuks praeguste planeetide joondumiste tõttu. Nii Chironi retrogaad kui Jupiteri transiit Skorpionis võimendavad osalejate võimalusi seni lahendamata ja sügaval peidus olnud teemade lahendamiseks; lõplikuks vabastamiseks karma piirangutest, kui soovite.

Kuutemplisse sisenejatele saab osaks sügavaim ja hapraim energiasüsteemi taastamine iga osaleja enda algsupärase, ainulaadse mustri järgi.

Kuuteenistusel osalejatele on hea ja toetav on jälgida ka Eva Tenteri kanaldatud nädalahoroskoope. Tsiteerin lõiku sealt:
"Eelmisel nädalal /16.-22.10/ oli fookuses liisk ja selle langemine. Täpsemalt oli fookuses energeetilise taifuuni viimane vaatus ja selle lõppemine. Inglid ütlesid, et see vaatus (ehk ka näitemäng tervikuna) lõppeb liisu langemisega. Sealjuures pidid osad valima ise koha, kuhu see langeb, aga osade puhul oli tegu teistsuguse sündmusega – st. tegu oli väliste asjaolude langemisega teatud asukohta, mille puhul isik ise ei saanud kohta valida. Inglid lisasid, et liiskude langemine toob kaasa finantside tervenemise.

Eeloleval nädalal ​/23.-29.10/ ​kerkime me jälle kuskile kõrgemale. Kõrgemale kollektiivse teadvuse ja kollektiivse elukorralduse mõttes. Kõrgemale energeetilises mõttes. Sealjuures toimub kerkimine sujuvalt – st. me ei pea ronima trepist üles või kasutama jõudu ülesronimiseks. Inglid toovadki siin seetõttu võrdluse suusaliftiga – meid tõstetakse nüüd justkui suusaliftiga mäest üles. Ehk meie võime väga mõnusalt ja mugavalt istuda omal kohal. Tõstvaks jõuks on midagi välist ja kogu see protseduur toimub sujuvalt."
Loe enam: ​https://evatenter.com/2017/10/20/nadala-horoskoop-23-10-29-10-2017/


Selleks, et mõista, mis toimub Kuutempli vabastavate teenistuste ​ajal - kuigi kõik vajalik toimub ka ilma selleta - , on soovitav kogeda Riina Grethieli seminare sh valguskeha aktiveerimise teemal:

28. oktoobril 2017, pärast 8-aastast, pausi toimub taas
VALGUSKEHA SEMINAR
Valguskeha äratamine on väga eriline praktika, kuna võimaldab meil teatud kujustamiste ja hingamisele keskendumise abiga luua enda ümber puhast ruumi oma kõrgeima olemuse esiletulekuks. Selline energeetiline muutus mõjutab väga otseselt inimese elu, kes on oma valguskeha käivitanud ning kes julgeb valida vaimse maailma poolt näidatud tee, mis nende aktivatsioonide tulemusel tema ees avanema hakkab. Valguskeha käivitamine toob kaasa vibratsioonilise muutuse, millega võivad kaasneda ka kohesed ja väga kiired elumuutused.
Traditsiooniline Mer-Ka-Ba meditatsiooni tehnika koosneb 17-st hingamisest, sest 18-ndast hingamisest alates juhendab meid meie kõrgem mina. On väga palju võimalusi, kuidas oma valguskeha edasi arendada ning viimased 8 aastat olen intensiivselt töötanud just valguskeha järgmiste tasanditega, uurides ja praktiseerides Tiibeti esoteerilisi sisemise jooga tehnikaid ning meil Eestis kunagi teatud vapustavat kõrgvaimset traditsiooni nii valguskeha kui ka puhta maa loomiseks, mis on sümbolite keeles talletatud ka geomeetrilistesse mustritesse ja regilauludesse.
8 aastat tagasi vormistasin senise töö audiokursuseks (“Labürindipühitsus ehk teekond südame pühasse ruumi ja valguskeha aktiveerimine“), mille abil on võimalik Mer-Ka-Ba’d iseseisvalt käivitama õppida ja kogeda ka ühinemist kõrgema minaga. 8 aastat olen pidanud pausi valguskeha õpetamisest, et mõista sügavamalt seda, mis ikkagi tuleb pärast 17-ndat hingamist. 28. oktoobril toimuval seminaril jagan teiega neid äratundmisi. Eelnev Mer-Ka-Ba meditatsiooni tehnika tundmine on soovitav, aga mitte ilmtingimata vajalik. Sel seminaril vaatleme peamiselt teisi väga efektiivseid teid, kuidas oma valguskeha äratada ja püsivaks muuta, kombineerides sisemist joogat, kõrgemate dimensioonide tšakraid ja valguskanaliks olemist südame avardamise tehnikatega, mis meie valguskeha tõeliselt käivitavad ning aitavad meil oma kõrgeimat olemust ka füüsilise keha tasandil ja igapäevaelus järjest püsivamalt kogeda.
Rohkem infot leiate siit: http://www.valgusesaar.ee/valguskeha_seminar.htm

***
25. novembril 2017 toimub
KANALDAMISSEMINAR edasijõudnutele
Selle seminari eesmärgiks on süvendada teie kanaldamisoskust. Oodatud on kõik, kes on eelnevalt kanaldamist õppinud – kas siis osalenud mõnel minu kanaldamisseminaril või harjutanud audiokursuse (Kanaldamise CD) järgi ning kes soovivad nüüd liikuda järgmisele tasandile, et seda oskust edasi arendada.
Kuigi kanaldama õppimine ei ole iseenesest keeruline, on see evolutsiooniline hüpe teadvuse arengus ning selle võime arendamine võib muuta teie elu väga drastilisel viisil, sest kanaldamine on võimas abivahend, mis viib vaimse avanemise ja teadliku transformatsioonini. Kanaldades ehitate te silla kõrgemate maailmadeni – selle puhta, armastava, hooliva ning kõrgemale hüvangule orienteeritud kollektiivse teadvuseni, mida võib nimetada Jumalaks, Jumalannaks, Algallikaks, kõiksuseks või universaalseks teadvuseks, kust ilmuvad ka meie kõrgemad õpetajad ehk vaimsed teejuhid.
Kanaldamine on oskus, mida on kõigil võimalik üsna kergesti ära õppida. Selleks ei ole vaja eelnevalt aastakümneid mediteerida ega olla sündinud selgeltnägija. Siiski on oluline kannatlikkus, soov ja suutlikkus püsivalt praktiseerida ning tugev taotlus olla vankumatus ühenduses kõrgete ja puhaste teadvustasanditega.
Kanaldades suundume väga avatud ja avarasse teadvuseseisundisse, millega kaasneb ühenduse loomine Algallikaga, kust hakkab voolama puhast valgust meie kehasse ja energiaväljadesse, sealhulgas ka mõtteruumi. See valgus sisaldab lisaks tervendavale ja korrastavale energiale ka armastust ja tarkust, mis vormub kergesti sõnadeks, kui suudame teadlikult lõdvestuda. Lõdvestumine Algallika valguses sünkroniseerib ära meie parema ja vasaku ajupoolkera ning peamine võti kanaldama õppimisel ongi avanemine sellele valgusele, mida saab kutsuda oma energiaväljadesse taotluse abil. Kõrgemate maailmade valgus ergastab ja ülendab meie mõtteid ja tundeid sedavõrd, et kui me vastupanu ei osuta, siis kanaldatud sõnumid lihtsalt voolavad meie seest välja. Protsess ise on niivõrd loomulik, et sageli tunneme, nagu oleks tegu meie enda mõtetega, sest kõrgemad maailmad kasutavad suhtlemiseks meie enda teadvuses olevaid tuttavaid kujundeid, pilte ja arusaamu, neid siiski märgatavalt avardades, ülendades ja ergastades, mis teeb saadud informatsiooni ühteaegu elavdavalt uudseks ja koduselt tuttavaks.
Kui kanaldamisoskust edasi arendada, siis vajadusel on võimalik ligi pääseda kõikidele ideedele, teadmistele ja tarkusele, mis juba olemas on või mida alles tulevikus avastatakse. Esmalt aga on kõige olulisem õppida kergelt ja lõdvestunult vastu võtma informatsiooni, mis aitab muuta omaenda elu ning viia see üha rohkem kooskõlla hinge eesmärkide ja ülesannetega.
Rohkem infot leiate siit: http://www.valgusesaar.ee/kanaldamine_2.htm
***
2. detsembril 2017 algab
UNENÄOJOOGA KURSUS
See kursus koosneb ühest elavast seminarist ja sellele järgnevast interneti teel toimuvast koolitusest, mille kestvus on kaks nädalat ja mille jooksul jagatakse osalejatele põhjalikke juhiseid ja kujustamisharjutusi, kuidas praktiseerida unenäojoogat ja teadlikku unenägemist. Kõigil on võimalik saada ka tagasisidet oma kogemustele ning jagada oma unenägusid.
Teadlik unenägemine avab meie ees ukse, mis viib haaravale avastusretkele teadvuse määratutesse avarustesse. Meister-unenägijad on öelnud, et kui inimene õpib õigesti kasutama aega, mis kulub magamisele ja unenägemisele, siis tema elu kahekordistub! Muutes nii päeva kui öö vaimseks teekonnaks, kiirendame oluliselt ka oma vaimset edasiminekut. Kuid lisaks sellele laskub teadlik unenägija alateadvuse kaudu oma tõelise olemuse lätetesse ning ankurdab särava valguse teadvuse neile aladele, mis on olnud seni varjatud või tundunud pimedad. Seega võib unenäojooga praktiseerimine muuta meid kartmatuks!
Traditsiooniline unenäojooga koosneb nii päevastest praktikatest kui ka uneajal praktiseerimisest. Päevased praktikad on vajalikud selleks, et suudaksime oma unenägusid paremini meelde jätta ja nende sõnumitest aru saada; samuti selleks, et harjutada unenägudes teadlikuks saamist, mis võib päris paljude inimeste puhul omajagu aega võtta. Siiski on see kõigi jaoks võimalik, kellel vaid jätkub kannatlikkust praktiseerida!
Oluline on mõista, et unenäod pakuvad tõelevastavat peegeldust meie energiate tegelikust olukorrast, seega võimaldab unenägudega töötamine meil iseennast väga efektiivselt tervendada. Unenäojooga aitab lahustada emotsionaalseid blokeeringuid ja neutraliseerida õudusunenägusid, võimaldab sooritada rännakuid vaimse maailma kõrgematele tasanditele ning saada tervendust, kosutust, juhatust ja abi.
Sel kursusel õpite, kuidas oma unenägusid paremini meelde jätta ning kuidas hinnata unenägusid vastavalt sellele, kui suurt tervendust nad endaga kaasa toovad. Vaatleme viise, kuidas tervendavaid unenägusid taotleda ja kuidas olulisi unenägusid ära tunda. Uurime ka seda, kuidas eristada tähtsaid unenäosümboleid vähemolulistest detailidest ning kuidas kanaldamise abil oma unenägude kummalisest pildikeelest aru saada. Püüame välja selgitada, millised unenäod on hoiatavad või sisaldavad meie jaoks mingit muud olulist infot. Õpime ära tundma ka selliseid unenäosündmusi, mis peegeldavad minevikku kinnijäänud energiat, ja vaatleme viise, kuidas ebakõlalist energiat unenäkku taassisenemise abil tervendada, transformeerida või vabastada. Lisaks õpime, kuidas teatud kujustamisharjutuste ja unenäojooga praktikate abil suurendada oma kaasasündinud võimet unenägudes teadlikuks saada. Uurime ka meetodeid, mida sellise teadlikkusega peale hakata, ning kuidas unenägemist vaimse teekonnaga ühendada.
Rohkem infot leiate siit: http://www.valgusesaar.ee/unenaojooga.htm
Eelmine
Kuu loomine N 19.10.2017 22:12
Järgmine
Tähesajus Täiskuu

Kommentaarid

  • Magissa  •  28. oktoober 2017
    Jälgisin hoolega, kas kasvava Kuu teenistus käivitub kl ​1.22 ​vastu laupäeva ööd, ja nii see oli.

    Nii mõnedki teenistused viimasel ajal on kestnud tunde ja päevi. Seda kõik vastavalt osalejate vajadustele, valmisolekule ja taotlustele. ​Laupäeva öine teenistus kestis rekordilidelt lõhikese aja: 26 minutit.

    ​Alguses toimus 22 minuti jooksul intensiivne uute kättesaadavate energiate lõimimine osalejate energiasüsteemi​, energiasüsteemi toetamine. See oli üldine energeetiline tasakaalustamine​.​
    ​Teenistuse lõpuosas sai virgutust osalejate hormonaalsüsteem, igal ühel vastavalt vajadustele.

    Tuli väga selge info, et täelikku ​heaolu saavutamist siin uues energiasüsteemis takistavad toitumisharjumused. Toitumisharjumuste muutmiseks on vajalikud teadmised, mis nüüd on raamatusse kirjutanud toitumisnõustaja Liis Orav - "Toida oma tervist".
    Selleks, et teenistuste energiatöö lõplikku taastavat mõju avaldaks igal tasandil, on kohustuslik see raamat läbi töötada, ja oma vajadusi tunnetades nõuandeid järgida.

    Energiasüsteemi ümberhäälestamine kui sisetunde arendamine ja teadlik toitumine on vältimatult vastastikuses seoses.

    Teenistuses osalejatele on tugevalt rahusava ja toitva toimega soovitatud loorberilehe põletamine ruumis (tuhatoosis) ja koriandri ning india pähklite koguse suurendamine oma toidulaual 2-3 nädala jooksul.

    ​Lugemist:

    "​Ärevushäire ja depressioon
    Ajuga seotud kaebused on tõusutrendis ning olukord ülimalt murettekitav - iga kolme sekundi tagant saab maailmas keegi dementsuse diagnoosi. Kui mõtleme hoolekandele kuluva raha ja maailma kognitiivse perspektiivi peale tervikuna, hakkab hirmus. Neurodegeneratiivseid haigusi on kutsutud ka 21. sajandi kollektiivseks õudusunenäoks. On selge, et nad väärivad oma masendavat aunimetust.

    Ei ole võimalik, et muidu hästi toimivas kehas läheks ühel hetkel viletsaks mälu või vallanduks lihtsalt niisama depressioon. Nii nagu ei saa keeta paja ühes otsas paksemat suppi, pole ka võimalik, et ajuga seotud probleem oleks lokaalne ning väljenduks vaid ühes kohas. Võib tunduda üllatav, kuid isegi Parkinsoni tõbi annab endast esmalt märku just soolestikus, kus võib patoloogilisi muutusi täheldada juba ammu enne seda, kui haigus uitnärvi vahendusel ajju jõuab.

    Pole vahet, millisest ajuga seotud haigusest jutt käib, rääkida tuleb kogu keha tasakaalustamisest ning ennekõike sooletraktist ehk teisest ajust. Ka sooletraktis on peidus neuronid (enteraalne närvisüsteem) ja toodetakse närvivahendusaineid. Kõhuaju ja peaaju suhtlevad omavahel lakkamatult ning vahetavad signaalmolekulide sosinal pidevalt infot kehas toimuva kohta. Uskumatu, kuid ligi 95% meie rahulolutundeks ja impulsside kontrolliks olulisest serotoniinist toodetakse just sooletraktis, samuti nagu ka enamus melatoniinist (unehormoonist), mida leidub seal sadu kordi rohkem kui ajus. Sooletrakti seisundi hälbimise korral häirub tähtsate närvivahendusainete ja hormoonide tase, samuti aju tasakaaluseisundiks nii oluliste B-vitamiinide tootmine. Neid viimaseid valmistavad meile suuremeelselt sooletraktis elavad probiootilised bakterid. Veel üks põhjus kanda erilist hoolt meiega sümbioosis elavate mikroorganismide eest.

    Oma kõikehaarava toime tõttu "unustatud organiks" nimetatud mikrofloora mõjutab aju rohkem kui iial arvata võiksime. Teaduskirjandus loetleb tervet rida konkreetseid bakteriliike, mida seostatakse psühhiaatriliste ja neuroloogiliste haigustesümptomite leevenemisega. Sedalaadi mikroorganismid (psühhobiootikumid) pääsevad aju mõjutama ennekõike aju-soolestikutelje, enteraalse närvisüsteemi ning uitnärvi vahendusel.

    Soolefloorale tuumapommina mõjuv antibiootikumravi suurendab riski paljude erinevate psühhiaatriliste vaevuste tekkeks. 2015. aastal Clinical Psychiatry poolt avaldatud uuringust selgus,et juba ühe antibiootikumikuuri kasutamine toob tulevikus kaasa veerandi võrra kõrgema depressiooniriski. Kahe kuni viie kuuri tarbides kasvab depressiooni haigestumise risk kontrollgrupiga võrreldes lausa poole võrra.

    Kui tahame probleemile terviklikult läheneda, peame aju toetamiseks pühendama ohtralt aega ka sooletrakti turgutamisele. Meeleolu mõjutab vahetult ka kilpnäärme tervis. Häired kilpnäärme hormoonide tootmises võivad kaasa tuua tugevaid meeleolukõikumisi ning jäljendada isegi bipolaarset häiret. Muuhulgas on kilpnäärme hormoonidel tähtis roll ajukiude ümbritsevais isolatsioonikihi (müeliini) tootmisel. Müeliinikahjustusega kulgevate haiguste (sh autoimmuunse hulgiskleroosi ehk sclerosis multiplex'i) puhul tuleb aktiivselt panustada ka kilpnäärme turgutamisse. Kahjuks on kilpnäärmeprobleemid seoses keskkondlike kemikaalide ja meid ümbritseva kiirgusreostusega tugevas tõusutrendis. Sama võib kinnitada ajuga seonduvate terviseprobleemide kohta.

    Tervisefoorumitest leiab kümnete kaupa murelikke postitusi, mis kirjeldavad rinda rõhuvat tinarasket tunnet, iiveldust, õhupuudust, südamekloppimist ning arusaamatut hirmu, mis ümbritseva ebareaalseks muudab. Ärevus- või paanikahoog võib oma sümptomitelt meenutada ka infarkti ning seeläbi tugevneb hirm tundmatuse ees veelgi. Heaks uudiseks on siinkohal, et paanikasse reeglina ei surda, harukordselt ahistav on see konditsioon aga sellegipoolest.

    Antidepressandid ja rahustid tegelevad probleemi tagajärgedega, lisaks kaasneb ravimitega ohtralt kõrvaltoimeid ja hilisemaid sõltuvusilminguid. On raske leida tõestust selle kohta, et antidepressandid pikas perspektiivis samalaadse probleemi kordumist vältida suudaksid. Selektiivsete serotoniini tagasihaarde inhibiitorite (SSRI) nõrgaks küljeks on seegi, et need toimetavad vaid olemasoleva serotoniiniga ega aita vastupidiselt paljudele toitainetele serotoniini tootmist suurendada. Rahustite (nt bensodiasepiin) tarvitamisega kaasneb hulk hilisemaid ajuprobleeme. Teadustöödes on kinnitust leidnud seos rahustite ning dementsuse suurenenud riski vahel - mida pikema perioodi vältel ravimit kasutatakse, seda suurem on hilisema vanadusnõtruse risk. Samas ei tähenda korrelatsioon veel ilmtingimata põhjuslikkust: võib olla, et rahustite tarvitamine on märk sellest, et ajus on juba alguse saanud muutused, mis viivad hiljem mõne tõsise neurodegeneratiivse haiguseni.

    Viimasel ajal tehtud teadusavastused on kõikuma löönud pikka aega valitsenud hüpoteesi, nagu põhjustaks depressiooni põhiliselt serotoniini puudus ajus. Monoamiinide (serotoniini vähesuse) hüpoteesi kõrvale on ilmunud uuemad arusaamad, mis viitavad pigem aju vähenenud plastilisusele ja aktiivsusele. Samasugused sümptomid avalduvad ka neurodegeneratiivsete haiguste puhul. Samas võib depressiooni ja ärevusilmingute taga hiilida paljude teiste virgatsainete tasakaalutus ning neerupealiste väsimus.

    Kõrge stressitaseme ja ärevusega on seotud ka viletsam uni. Siit saab alguse järjekordne nõiaring, sest unevaegus takistab omakorda stressihormoonide ainevahetust ning aju puhastumist. On teada, et aju puhastab end rakuprügist ja toksiinidest peamiselt just sügava delta unefaasi ajal, mis jääb reeglina öö esimesse poolde. Pikaajaline unetus toob lisaks kontsentratsiooni-ja mäluprobleemidele kaasa aju suurema saastatuse selle sõna kõige otsesemas mõttes. Kui kannatate ärevuse all või kogete aeg-ajalt lausa hingeldamiseni viivaid paanikahooge, siis võib see valede mõttemustrite kõrval olla seotud ka toitainete puuduse ning erutavalt mõjuvate toitude liiaga menüüs.

    Kõige esmalt tuleks aga üle vaadata stressitaset mõjutavad elustiilifaktorid ning liikumisharjumused. Istuva elustiili puhul stagneerunud vereringe takistab vajalike toitainete ja hapniku jõudmist kudedesse ning võib seeläbi enesetunnet mõjutada. Liikumine stimuleerib lümfivoolu ja aitab kaasa keha puhastumisele. Kõik see on oluline ka aju tervisele. Meelerahu saavutamiseks tuleks teadlikult minimeerida kokkupuude viletsat enesetunnet tekitavate inimeste, olukordade ja ärritavalt mõjuva meediaga. Mitte kunagi varem pole maailm olnud nii negatiivne kui praegu, mil igapäevaselt tuuakse kandikul kätte terrorist, sõdadest, kuritegudest ja majanduskriisidest kubisevad uudised. Meie aju pole kahtlemata disainitud kogu selle õudusega toime tulema. Nii ehk naa ei suuda me kogu maailma raskust oma kleenukestel õlgadel kanda. Uskuge mind, ei juhtu mitte midagi, kui televiisorist šokeerivad vägivallaaktid vaatamata jätate. Seadistage oma arvuti nii, et seda avades ei paiskuks teile näkku halbade uudiste laviin. Ka raadio võib alati teisele lainele keerata, kui sealt negatiivsust nõrguma hakkab. Kui me midagi tõesti teadma peame, siis puutume selle infoga varem või hiljem paratamatult kokku.

    Ärevuse korral tuleks esmajärjekorras loobuda stimulantidest (alkoholist, nikotiinist, kohvist ja kofeiini sisaldavatest energiajookidest). Samuti on oluline hoiduda valmistoitudes kasutatavatest ärevust tekitavatest (eksitatoorsetest) lisaainetest, milleks on glutamaadid ja sünteetilised magusained. Uuringud on näidanud, et antud E-ained mõjutavad tugevalt aju ning seeläbi ka meeleolu. Erilise hoolega tuleks vältida sünteetilist magusainet nimega aspartaam (E951). Tegu on ainega, mis läbib mängleva kergusega vere-aju barjääri, häirib neurotransmittereid ning mõjutab neuronite tööd. Aspartaamist vabanev metanool kahjustab närvikiude ümbritsevat müeliinikihti. Närve ümbritseva kaitsekihi hävimine on seotud paljude ajuhaigustega, eriti aga hulgiskleroosiga. Nagu sellest veel küll ei oleks, tõstab aspartaami tarbimine ka erinevate ajukasvajate riski. Aspartaami leidub pea kõikides suhkruvabades nätsudes ja jookides.

    Aju on organismi rasvarikkaim organ. Ligi 60 protsenti aju kuivmassist moodustab rasv ning sellest omakorda veerandi oomega-3-rasvhapped. Kõikide ajuga seotud probleemide puhul on oluline pöörata tähelepanu rasvhapete kvaliteedile. Oomega-3-rasvhapete (eriti just DHA) puudus tõstab depressiooni haigestumise riski. Lisaks toitainete puudujäägile võivad ootamatuid vaevusi põhjustadaka viletsalt lagundatud toiduvalgud. Probleem võib tuleneda nii ensümaatilistest puudujääkidest kui sooletrakti suurenenud läbilaskvusest, mis võimaldab valguosakestel vereringesse ja sealt edasi läbi aju-vere barjääri murda. Nõrgestatud vastupanuvõime puhul võivad probleeme tekitada väga erinevad toidud, kõige sagedaminiaga nisu- ja piimatooted ning geenimuundatud toidud. Minu endagi kesk- ja ülikooliaeg mattus piimvalgesse letargia- ja raskemeelsusloori. Praeguseks tean, et see oli minu keha unikaalne viis anda märku piimavalgu talumatusest.

    Hoolimata pikka aega püsinud skeptitsismist lagundamata valkude ja lekkiva vere-aju barjääri kontseptsiooni suhtes, pole tegu mingi uue moetrendiga - lõpuni seedimata valkude toksilisest mõjust ajule on räägitud juba aastakümneid. Nii kirjeldas dr Curtis Dohan juba 1960. aastatel skisofreeniat põdevate patsientide erakordselt läbilaskvast soolestikust ning nende võimetusest seedida efektiivselt nisu- ja piimatooteid. Ka Välis-Eesti neuroteadlane Jaak Panksepp ja Norra professor Karl Reichelton süvitsi uurinud lagundamata gluteeni opioidset mõju ajule ning seda juba eelmisel sajandil. Glutenomorfiinidel on võime tekitada erutuse, eufooria, valutundetuse, agressiivse käitumise ja ajuhägususe kõrval ka ärevust ja depressiooni.

    Aasta 2000 tõi kaasa epohhiloova uuringu: avastati soolestiku tiheühenduste tugevust reguleeriv valk nimega zonulin, mis ei jäta nisu toime osas enam kahtlusruumi ka paduskeptikule. Teadusuuringu kohaselt suurendab sooletrakti lekkivust patogeenide ja antibiootikumide kõrval dramaatiliselt ka nisu! Lekkiva sooletrakti tõttu võib löögi alla sattuda vere-aju barjääri terviklikkus.

    Raskmetallide (kaadmium, plii, tina, elavhõbe) mõjust organismile on viimasel ajal räägitud palju ja põhjusega. Veest, toidust, sigarettidest, kosmeetikast, toidunõudest, vaktsiinidest ja ravimitest pärit toksilised metallid võivad kehas tekitada suuri probleeme, kuna mõjutavad oluliselt ensüümide tööd ja kahjustavad rakkude energikeskusi. Läbi vere-aju barjääri ajju jõudnud raskmetallid võivad kaasa tuua aju immuunrakkude (mikrogliia) aktiveerumise ja sellega kaasneva põletiku ning neuroloogilised häired. Raskmetallireostust ajus seostatakse ka suurema vähkkasvajate riskiga.

    Ka kergmetallina tuntud alumiinium on kehale mürgine - luutihedust vähendava toime kõrval tekitab see rohkelt probleeme just ajus. Tõestamist on leidnud alumiiniumi oluline roll Alzheimeri tõve väljakujunemisel. Loomkatsetes on tõestamist leidnud ka alumiiniumi depressiooni tekitav mõju. Sama mehhanism tundub toimivat inimestegi puhul: alumiiniumi, raskmetalle ning organofosfaate sisaldavaid pestitsiide kasutavate farmerite seas on depressioon ja suitsiid sagedased nähtused.

    Vältige igati alumiiniumi lekkimist toitu - ärge kasutage grillimisel ning rasvaste ja happeliste toitude ümber fooliumi! Hoiduge tervise huvides alumiiniumsooli sisaldavatest maohappeneutraliseerijatest ja vahetage alumiiniumiküllased deodorandid kehasõbralike toodete vastu. Hoiduge valmistoitudesse lisatavatest E-ainetest E173 (alumiinium) ja E541 (naatriumalumiiniumfosfaat).

    Värske orgaaniline toit, ennekõike aga klorofüllirikas lehtvili (eriti koriander) ja hapendatud toidud aitavad leebelt kaasa keha vabastamisele toksilistest jääkidest. Keha loomulikku rütmi võivad oluliselt muuta ka turvaliseks peetavad antibeebipillid ja teised hormonaalsed rasestumisvastased vahendid. Viletsa eelsoodumuse puhul võivad need vallandada või võimendada juba olemasolevaid psüühilisi vaevusi. Kõige suurem on depressiooni tekkerisk just hormonaalseid vahendeid kasutavate teismeliste puhul. Ovulatsiooni pärssimine mõjutab kehaomase progesterooni varusid, mis võib väljenduda drastilise muutusena meeleolus ja enesetundes. Hormoonravimid võivad muuta ka ajule oluliste toitainete tasakaalu. Kiirenenud tempos vähenevad hormonaalseks ainevahetuseks vajalike B-vitamiinide, magneesiumi ja tsingi varud, mõjutatud saab kilpnäärme funktsioonideks olulise seleeni ja türosiini tasakaal. Kilpnäärme probleemse talitlusega võivad omakorda kaasneda ärevushäired ja depressioon.

    Sünteetiliste hormoonide kõrval mõjutavad aju tööks vajalike mineraalide ja vitamiinide taset ka maohappe blokeerijad. Ennekõike kannatab magneesiumi, tsingi, raua ja B12-vitamiini imendumine. B-vitamiinide puudujääk on sage kaasfaktor depressiooni vallandumisel. Magneesiumipuudus piitsutab tagant ärevaid mõtteid ja mentaalset rahutust.

    Mõni soovitus aju turgutamiseks

    Tarbige ohtralt värvilist toortoitu! Tehke värskelt pressitud toormahlu ja sööge külluslikke toorsalateid. Värske kuumutamata toit sisaldab ensüüme ja eluenergiat, mida termiliselt töödeldud toitudest ei leia. Kui kardate toore toidu jahedat hingust, tasakaalustage salateid kuuma õhkuvaid vürtse (kurkum, Cayenne, nelk, kaneel, ingver) sisaldavate kastmetega!

    Tarvitage kinoad, spinatit, peeti ja goji-marju. Need taimed sisaldavad betaiini, mis aitab head tuju säilitada.

    Hapendatud toitudes sisalduvad probiootilised bakterid toodavad lisaks B-vitamiinidele ja olulistele biomolekulidele ka rahulolutunnet tekitavat serotoniini. Võtke kasutusele teeseenejook (kombucha), avastage enda jaoks vürtsikas kimchi (Korea hapukapsas), turgutage end isetehtud hapendatud aedviljade või peedikaljaga. Hapendamine on omaette teraapiline tegevus - lõõgastab meelt ja kosutab vaimu!

    Harilik naistepuna on näidanud uuringutes antidepressantidega samaväärset toimet, aga naistepuna kasutamisega ei kaasne ravimitele omaseid kõrvalnähte. Sarnaselt antidepressantidega tõstab ka naistepuna serotoniini taset. Naistepuna kasutades tuleb silmas pidada, et päikese mõjul võib see tekitada hüperpigmentatsiooni, samuti ei sobi see ürt neile, kes tarvitavad antidepressante, antibeebipille, verevedeldajaid või saavad keemiaravi. Naistepuna võib tarvitada nt ürditeena.

    Kurkum on äärmiselt laiaspektrilise ravipotentsiaaliga vürts, millele on põhjust viidata pea iga terviseprobleemi puhul. Kurkumit on Hiinas aastatuhandeid soovitatud mustade mõtete ja depressiooni leevendamiseks. Nagu vähkkasvajad ja kroonilised haigused, nii kulgevad ka ajuga seotud tõved tasahilju hõõguva põletiku paistel. Kurkumiin on üks vähestest ainetest, mis on suuteline ajus miilavat põletikku efektiivselt pärssima. Kurkumis olevale turmeroonile omistatakse aju tüvirakke stimuleerivaid omadusi, mis teeb sellest vürtsist tänuväärse ravimtoidu ka neurodegeneratiivsete haiguste korral.

    Kui olete teesõber, tarvitage oolongi teed, mis stimuleerib lõõgastava aminohappe GABA tootmist. Rahustav mõju on ka matcha-teel.

    Läbi aegade on end hea ärevuselangetajana tõestanud sidrunmeliss. Melissiteed tuleks vaheldada teiste eelmainitud teedega, sest liigses koguses võib see hakata mõjuma vastupidiselt.

    Rosmariin on traditsiooniliselt tuntud ajutööd ja mälufunktsioone parandava taimena.Rosmariini eeterlikke õlisid on aroomiteraapias kasutatud mentaalse võimekuse ja aju turgutamiseks. Ürt alandab edukalt stressihormoonide taset ja vähendab ärevust. Rosmariini eeterlikku õli võib lisada massaažiõlile ja kreemidele. Kasutage seda suurepärast taime ka värskel kujul toitude maitsestamiseks.

    Trüptofaanirikkad toidud (kalkun, spiruliina, chia, Indiapähklid, tahhiini ehk seesamipasta jt) aitavad toota serotoniini ja peale mõnda vaheetappi ka unehormooni melatoniini. Kehasse saabub rahu- ja lõõgastustunne (tuletage meelde Ameerikas tänupühade ajal söödavat kalkunit, mis vägagi uinutavalt mõjub).

    Sööge iga päev paar peotäit India pähkleid! Ortomolekulaarse meditsiini eestkõneleja dr Andrew Sauli väitel annavad India pähklid meeleolu kujundamisel sama efekti kui populaarne depressiooniravim Prozac (toimeaine fluoksetiin), kuid seda ilma kõrvaltoimeid ja sõltuvust tekitamata. Väide on seda veenvam, et Prozaci ja mõne teisegi uue põlvkonna antidepressandi (venlafaksiin, paroksetiin, nefasodoon) kliiniline efektiivsus on korduvalt tugeva kahtluse alla pandud.

    Jooge ohtralt vett! Vett võib maitsestada marjade, ürtide, kurgi, apelsinilõikudega. Vee energiavälja saab paremaks muuta kristallide, šungiidi ning negatiivseid ioone tootvate pulkade/aluste abil.

    Loorberilehe põletamine on äraproovitud võte ärevusilmingute leevendamiseks. Selleks tuleb sisse hingata loorberilehe lõhna. Ühe soovitusena pannakse loorberileht tuhatoosi põlema ning lahkutakse mõneks minutiks ruumist. Tagasi tulles on toas meeldiv aroom, mille sissehingamine täidab meeled rahuga. Ühtlasi leevendab loorber ka hingamisprobleeme (sobib allergiate ja külmetuse puhul). Aroomiteraapia võimalused meelerahu toomiseks ja lõõgastamiseks on nii üüratud, et teema nõuaks omaette peatükki.

    Värske õhk! Parim, kui saaksite võtta metsavanni ehk jalutada metsas - värvide, lõhnade ja loodushäälte pillerkaares. Jaapani teadlased võrdlesid katses linnas ja metsas jalutavaid ärevikke - pärast jalutuskäiku oli metsas jalutajate stressihormoonide tase tunduvalt madalam kui linnas jalutajate oma. Auto heitgaaside, tuututamise ja inimeste nügimise saatel on nähtavasti päris raske lõõgastuda.

    Minge valguse kätte, ärge sulgege end tuppa! Lihtsaim moodus eneseabiks on võimaldada oma kehale piisavalt päikesevalgust. Valgusel on serotoniini tootmist stimuleeriv toime.

    Joogahingamine. Hea tervise eelduseks on õige hingamine. Ühtlasi on võrdlemisi raske sügavalt hingata ja samal ajal ärev olla. Ärevusilmingute leevendamiseks sobib suurepäraselt nn 4-7-8 hingamine. Alustage harjutust, hingates suu kaudu täielikult välja. Seejärel hingake rahulikult nina kaudu sisse, lugedes samal ajal neljani. Nüüd hoidke hinge kinni, lugedes samal ajal seitsmeni, ja hingake seejärel välja, lugedes kaheksani. Niisugune hingamine tasakaalustab kehas süsinikdioksiidi taset. Hingeldamine seevastu langetab süsihappegaasi taset ning muudab raskeks veres oleva hapniku vabastamise. Tekib nn Bohri efekt, mis häirib kudede hapnikuga varustamist.

    Stress on absoluutselt kõikide haiguste puhul olukorda halvendav tegur. Pikaajaline stress tekitab kehas tasakaalutuse, mis on halvendavaks faktoriks kõikide tõbede patogeneesis. Võimalusi stressi langetuseks on tuhandeid ja igaüks võib oma soovidest lähtudes valida just selle, mis teda kõnetab. Lõõgastavad vannid eeterliku õli lummuses, küünlavalguse või päikesepaiste nautimine, värskes õhus jalutamine, metsajooks, armsamaga koos aja veetmine, hea raamat või film, sõpradega joodud ühine tee või koos kokkamine ...

    Toetage aju tasakaalustumist keha elektromagnetvälja korrigeerimisega! Käige võimalikult tihti paljajalu maapinnal, merevees ja liival. Võtke maaga ühendust kasvõi piknikutekil istudes. Keha elektromagnetilist välja aitab korrigeerida ka pulseeriva elektromagnetvälja ehk PEMF-teraapia, mis tõstab hüppeliselt rakkude hapniku omastamise võimet ja energiatootlikkust.

    Keskenduge tänutundele! Päris tõsiselt! Positiivsetele mõtetele keskendumine ja tänutunde teadlik kultiveerimine aitab tõsta serotoniinitaset ajus. Võin veendunult kinnitada, et õnnetunne põhineb tänulikkusel. Meelde tuleb kaunis kujund tuntud filmist, kus soovitati selleks kasutada tänutundekivisid, aga miks mitte ka tänutundesõrmust vms. Igal hommikul, kui riidesse panete, pange taskusse ka mõned pisikesed "tänukivid" või sõrme sõrmus ning seda tehes tänage kõige selle eest, mis teie elus head on. Õhtul riidest lahti võttes võtke taskust ka kivid või sõrmest sõrmus ning seda tehes on teil jälle põhjust tunda tänu, et olete olemas. Ärge kiirustage, võtke tänule keskendumiseks aega. Uskuge - inimesi, asju ja väärtusi, mille eest ka kõige raskemal hetkel tänulik olla, on määramatult palju!

    Hea uni on üheks olulisimaks teguriks tervise ja meelerahu taastamisel. Hoidke oma magamistuba keskmisest paar kraadi jahedam, katke kinni plinkivad kellad ja muusikakeskused ning kasutage vajadusel pimendavaid uneprille.Telefon ja arvutid tuleb ööseks kindlasti teise tuppa viia ja võimalusel WiFi välja lülitada. Vältige igati kiirgusallikate lähedust ajal, mil aju end taastab ja korrastab!

    NB! Raskemeelsust ja ärevust aitavad vältida kümned kehaomased ained, vitamiinid, mineraalid ja taimsed lisandid. Enne tugevatoimeliste ravimite kasutusele võttu võiks abi otsida ka loodusest!

    Allikas: Kirjastuselt Pilgrim ilmunud Liis Orava raamat "Toida oma tervist. Haiguste ennetamine ja tervise taastamine õige toiduvaliku ja loodusraviga"

Lisa kommentaar

Email again: